Візит організовано Національним агентством Еразмус+ Молодь/ Європейський корпус солідарності Португалії (Agência Nacional Erasmus+ Juventude/Desporto e Corpo Europeu de Solidariedade) у співпраці з Національним Еразмус+ офісом та Національним еТвіннінг офісом в Україні в межах Програми ЄС Еразмус+.
Ініціатором та натхненником візиту став Луїш Альвейс, директор Національного агентства Еразмус+ у сфері молоді Португалії після візиту в Україну в 2023 р. (відеозвіт візиту та звіт публікація).
З України до візиту активно долучились представники міністерств: Андрій Чесноков, заступник Міністра молоді і спорту України, Борис Козирь, головний спеціаліст головний спеціаліст відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації Міністерства молоді та спорту України та Оксани Коваленко, головний спеціаліст відділу змісту освіти, позашкільної та виховної роботи головного управління загальної середньої освіти директорату шкільної Міністерства освіти і науки України, які вивчили досвід залучення молоді до стратегування розвитку освіти та молодіжної політики. Також під час зустрічей візиту вивчали та ділились досвідом педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти (директори, заступники директорів, учителі англійської, французької та німецької мов, математики, української мови та літератури, зарубіжної літератури) з різних куточків України.
Метою візиту було розширення співпраці між українськими та португальськими закладами які працюють з молоддю, вивчення потенціалу програм молодіжного сектору та неформальної освіти для розвитку якісної роботи шкіл з молоддю, а також сприяння та підготовка України до інтеграції в ЄС.
Програма візиту була насиченою та різноманітною, проведено зустрічі із керівниками муніципалітетів, керівниками напрямів роботи у сфері освіти та з молоддю міст Порто, Віла-Нова-Гайа, Брага, Віла-Нова-де-Фамалікан, Санта-Марія-да-Фейра та Агеда.
Варто зазначити, що всі Ініціативи для розвитку освіти та молоді відбуваються у тісній співпраці та взаємодії муніципалітетів, закладів освіти і молодіжних організацій, яку координує Офіс Міської агломерації міста Порту. 17 муніципалітетів активно комунікують з ключовими стейкхолдерами задіяними до розвитку молоді в сферах формальної, неформальної та інформальної освіти. Під час зустрічі з керівництвом Офісу учасники отримали інформацію про приклади проєктів, які реалізуються для розвитку молоді в школах, зокрема для розвитку громадянської освіти.
Вивчення практичного досвіду роботи муніципалітетів з молоддю, знайомство із діяльністю молодіжних організацій та громадських ініціатив та їхня проєктна діяльність, активне спілкування з директорами, вчителями, учнями та вихованцями (зокрема, й українського походження) закладів освіти та інклюзивного центру, стали містком налагодження контактів, вироблення ідей для спільних проєктів, вибудовування довіри між Україною та Португалією.
Протягом всіх днів візиту були присутні представники організацій, які відвідували учасники, що дало можливість постійної рефлексії та обговорення ідей для спільних проєктів Еразмус+ після кожного візиту, адже для України відкрито близько 40 конкурсів для участі. Менеджери Національних офісів Еразмус+ (Світлана Шитікова) та еТвіннінг (Олена Литовченко та Любов Щітка) допомагали зорієнтувати учасників з можливостями конкурсів Програми ЄС Еразмус+ для подальшої роботи над проєктами з партнерами.
Досвід кожного закладу та організації які відвідували підтверджував, що координація, залучення, співтворення та взаємодія муніципалітетів, закладів освіти та молодіжних центрів, молодіжних рад, професійних асоціацій, які працюють з молоддю та спільно впроваджують проєкти Еразмус+ дає більш ефективний та системний вплив на розвиток молоді. Нагадаємо що вік молоді вважається від 13 до 30 років, а тому школи є важливим фундаментом закладання засад спільних цінностей, громадянської свідомості та активності тощо. Компліментарність між різними конкурсами Еразмус+ допомагає нарощувати інноваційний потенціал на основі успішних практик та залученості різних стейкхолдерів і бенефіціарів, які працюють у сферах освіти і молоді.
В кожному закладі обов’язково були зустрічі з керівництвом, вчителями та учнями. Вони з легкістю ділились досвідом, розповідали про можливості та діяльність і їх участь в проєктах Європейського корпусу солідарності та Еразмус+, їх вплив на особистісний розвиток, розвиток молоді, шкіл та міста.
Цікавим досвідом стали ініціативи залучення школярів та молоді до стратегування розвитку їх міст через вибори молодіжних мерів, які проводили агітаційні кампанії, готували програми розвитку, як справжні мери.
Під час зустрічей в соціальних центрах та пункту допомоги «Червоний Хрест», їх працівники зазначали що під час залучення до волонтерської діяльності та соціальної роботи, вони допомагають молоді долати страхи і бар’єри, а також набувати м’яких компетентностей, наприклад: спілкування, самопрезентації, взаємодопомоги, взаємодії, емпатії та інших. Робота з учнями з особливими освітніми потребами та з вразливих категорій населення потребує спеціальних методологій та технологій, яким працівники теж вчяться під час участі в заходах проєктів. Вони також активно працюють з родинами та спільнотами.
Під час кожного візиту учасників зустрічали з теплою гостинністю учні закладів, які самі готували національні смаколики та виготовляли національну символіку України. Зустріч з українськими учнями і студентами, чиї родини вже давно живуть в Португалії, стали натхненням збереження української мови й ідентичності та їх співпереживання і допомоги українцям.
Партнери з Португалії були вражені незламністю українських колег, які ділились досвідом подолання викликів та наслідків брутального вторгнення росії в Україну, організації освітнього процесу, позашкільної роботи, проєктів та участі в Програмі Еразмус+: еТвінніг. Були зустрічі з Офісом еТвінніг та еТвіннерами Портулагії.
Вагомою підтримкою взаємодії шкіл та молоді є центри та мультиплікатори мережі EuroDesk в Португалії, які організовують спільні активності для молоді різного віку, в тому числі і проводять профорієнтаційну роботу для навчання в закладах професійної освіти.
Просте відкрите спілкування з неймовірними колегами та учнями і дружня атмосфера дозволила закріпити наміри про співпрацю та домовитись про подальшу взаємодію для участі в конкурсах Програми ЄС Еразмус+ та інших ініціативах у сферах освіти та молоді.
Навчальний візит дав можливість українським учасникам ознайомитися із успішними практиками португальських партнерів у сфері неформальної та інформальної освіти, вивчити та використати у своїй діяльності потенціал співпраці з молодіжними громадськими організаціями та центрами соціальної інтеграції, розробити потенційні проєкти програмах Європейського корпусу солідарності та Еразмус+.
Українські освітяни обмінялись прямими контактами, отримали корисні ресурси та обговорили із колегами з Португалії потенційні проєкти на теми навчання в умовах війни та посилення особистої резильєнтності учнів та вчителів, європейські цінності та євроінтеграційні процеси в Україні, розвитку лідерського потенціалу молоді, заходи з професійної орієнтації учнів, підвищення мотивації учнів до навчання та розвиток навички навчатися упродовж життя, збереження навколишнього середовища, мистецькі заходи та можливості залучення шкіл до молодіжної мобільності. Домовились про подальші тематичні семінари та тренінги з підготовки проєктів тощо.
Учасники заходу відвідали:
– Офіс Міської агломерації міста Порту (AMP) – презентація тут
– Професійну школу та Центр соціальної інтеграції (інклюзивний центр соціальної та професійно орієнтованої підтримки для молоді від 18 років) у місті Віла-Нова-де-Гайя, Віла-Нова-де-Фамалікан – about EPAD Gaia; about Escola Professional De Gaia
– пункт допомоги організації «Червоний Хрест» (простір соціального підприємництва) та центр підтримки соціально незахищених верств населення у місті Брага та їх проєкти
– Консорціум шкіл (об’єднані заклади дошкільної, середньої та професійної освіти) імені Камілу Каштелу Бранку, який тісно співпрацює із організацією PASEC (платформа соціально-освітніх та культурних ініціатив) https://www.instagram.com/pasec.associacaojuvenil?igsh=MXBsMnJvdGlxcmNscQ==
https://youtube.com/@pasec?si=Gi8uZ9gUw64diNCf, у місті Віла-Нова-де-Фамалікан
– заклади загальної середньої та професійної освіти, молодіжний центр, Psientífica, Centro de Juventude de Águeda, JUVENTUDEsmf, AEAS у містах Санта-Марія-да-Фейра та Агеда.
Школи – учасниці візиту:
- Комунальний заклад “Вінницький ліцей № 6”
- Ліцей “Престиж” м. Самбора Самбірської міської ради Львівської області
- Путивльський ліцей № 1 ім. Р. Руднєва Путивльської міської ради
- Великокручанська гімназія Пирятинської міської ради Полтавської області
- Коломийський ліцей № 1 імені В. Стефаника Коломийської міської ради Івано-Франківської області
- Перша міська гімназія Черкаської міської ради Черкаської області
- Хустський ліцей № 3 Хустської міської ради
- Комунальний заклад Кагарлицької міської ради “Кагарлицький ліцей № 3”
- Ліцей № 16 імені Володимира Козубняка Хмельницької міської ради
- Гімназія “Гармонія” Галицького фахового коледжу імені В’ячеслава Чорновола
- Роменська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 11 Роменської міської ради Сумської області, Лисичанський ліцей № 8 Сєвєродонецького району Луганської області
- Марганецький ліцей № 10 Марганецької міської ради Дніпропетровської області
- Кам’янський спеціалізований заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів “Інтелект” Кам’янської селищної ради Пологівського району Запорізької області
- Харківський ліцей № 91 Харківської міської ради
- Київська гімназія східних мов №1
- Комунальний заклад «Смілянська спеціалізована мистецька школа-інтернат Черкаської обласної ради»
- Школа І – ІІІ ступенів №175 імені Валерія Марченка Шевченківського району м.Київ.
Щиро дякуємо команді організаторів Agência Nacional Erasmus+ Juventude/Desporto e Corpo Europeu de Solidariedade та новим партнерам з Португалії за турботу, інтенсивний та надихаючий тиждень, а учасникам за активну роботу та взаємодію під час візиту переконані що далі буде…